Muzyka ze Stradivariusa w ten piątek
Dzieła symfoniczne m.in. Ravela i Faure będziemy mogli usłyszeć w najbliższy piątek, 15 marca w Filharmonii Świętokrzyskiej. A dźwięki przy koncercie skrzypcowym popłyną z instrumentu pochodzącego z 1685 roku.
“Paryskie impresje” to tytuł koncertu, na który złożą się:
- GABRIEL FAURÉ Pavana op. 50
- GRAŻYNA BACEWICZ I Koncert skrzypcowy
- MAURICE RAVEL Tzigane na skrzypce i orkiestrę
- CÉSAR FRANCK Poemat symfoniczny Psyché
Orkiestrę poprowadzi Jacek Rogala, na skrzypcach zagra Janusz Wawrowski w towarzystwie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej.
Wieczór rozpocznie się pięknym utworem Pavanne francuskiego kompozytora Gabriela Fauré. To krótkie dzieło odbiło się wielkim echem w historii muzyki, nie tylko przynosząc wielka sławę samemu Fauré, ale także stanowiąc bezpośrednią inspirację dla słynnej Suite bergamasque Claude’a Debussy’ego czy Pavane pour une infante défunte Maurice’a Ravela.
W 1999 r. po raz pierwszy został nagrany i wydany na płycie CD I Koncert skrzypcowy Grażyny Bacewicz. Polską Orkiestrą Radiową dyrygował wówczas Jacek Rogala. Po 25 latach Maestro ponownie zadyryguje koncertem, a w roli solisty wystąpi Janusz Wawrowski – jeden z najwybitniejszych i najbardziej doświadczonych skrzypków swojego pokolenia. Stradivarius, na którym gra Wawrowski, pochodzi z 1685 roku i zdaniem fachowców należy do najlepiej zachowanych eksponatów wielkiego włoskiego lutnika. Solista zostanie z publicznością podczas jeszcze jednego utworu – tym razem będzie to Rapsodia koncertowa Cyganka (Tzigane) na skrzypce i orkiestrę Maurice’a Ravela, nazywana „rapsodycznym obrazem tanecznym”. W Rapsodii ukaże się słuchaczom melancholijny obraz węgierskiej puszty i zamieszkujących ją rodzin cygańskich. Nie brak w niej elementów wirtuozowskich, pełnych żaru i ekspresji, a partia skrzypiec okraszona jest niezwykle barwną partią orkiestrową. Po przerwie zabrzmi ostatni poemat symfoniczny Césara Francka Psyché, zainspirowany tematem miłości Erosa i Psyche, rozsławionym w romansie antycznym jakim są Metamorfozy autorstwa rzymskiego pisarza Apulejusza.
Koncert rozpocznie się o godz. 19 w siedzibie filharmonii przy ul. Żeromskiego 12 w Kielcach. Bilety w cenie: 40-normalny, 30-ulgowy – do nabycia w kasie Filharmonii od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 – 17:00 lub na godzinę przed koncertem
Podajemy tradycyjnie patronów i mecenasów Filharmonii, doceniając ich wsparcie dla kultury w Kielcach:
MECENAS FILHARMONII: PGE Polska Grupa Energetyczna. PARTNER FILHARMONII: Uzdrowisko Busko-Zdrój S. A., Buskowianka Zdrój. DARCZYŃCY: Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Muzyki I Tańca. Bank Spółdzielczy. PWM. TUTTI.pl Helen Doron. MZK Kielce. Kwiaciarnia Szarotka.
Opis: FŚ.
Zdjęcie: CKblog.pl